Multi-functional working light with strobe warning capabilities featuring RGB side warning lights and strong white center illumination. Designed for high visibility and durability in industrial applications with SOS function and multiple lighting modes.
| Model GL-WF03 | |
|---|---|
| Side Warning Lighting | |
| Light source | 16 LEDs f5 RGB |
| Light current | 7mA*16 LEDs=112mA |
| Light modes | 10 indication modes: Rotate, Double blink, Single blink, Alternate, SOS, Solid on (low/high), Red/blue alternate, Red/green alternate, Blue/green alternate |
| Wave length | R: 630 / G: 525 / B:465 |
| Luminous intensity | R: 1500cd / G: 8000cd / B: 4000cd |
| Center Work Lighting | |
| Light source | 1 main light + 12 auxiliary lights |
| Light current | 200mA - 400mA - 60mA-120mA |
| Light modes | 4 work lighting modes: Main light Weak/Strong, Auxiliary lights cold/warm white |
| Luminous flux | 100 Lm - 195 Lm - 35 Lm - 60 Lm |
| Illuminance | 2500 Lux - 6000 Lux - 1500 Lux - 2200 Lux |
| Light power | 0.08W | 0.74W - 1.5W - 0.25W- 0.45W |
| Working time | 80-100H | 15H - 7H - 55H - 25H |
| Materials | PC + silicone |
| Storage temperature | -20 to +80 ℃ |
| Rated voltage | 3.7V |
| Battery capacity | 3400mAh rechargeable Li-Ion battery |
| Battery cycles | 1200 Cycles |
| Dimension | 105mm (Diameter) * 39mm (Height) |
| Weight | 241g |
| Charging current | 1.5A |
| Charging time | 3H |
| Waterproof grade | IP68 |
Green Lighting Technology Co., LTD (GLT) is an original manufacturer specializing in LED mining lights, explosion-proof flashlights, underground mining LED strip lights, charging racks, miner belts, and portable emergency power stations. Located in Shenzhen with a professional R&D team, we support custom requirements and provide complete after-service. Our products are sold to 60+ countries with patented designs and certifications.
Yes, we welcome sample orders to test quality. Mixed samples are acceptable.
Samples: 7-10 days. Mass production: 25-30 days.
Sample MOQ: 1 pc. Mass production MOQ: 200pcs (varies by battery type).
Typically via DHL, UPS, FedEx or TNT (5-7 days delivery).
TT, PayPal, Western Union.
Yes, we provide 1-year guarantee for all products.
Yes, custom manufacturing is available.