| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion |
| Battery Capacity | 7800mAh / 7.8Ah |
| Voltage | 3.7V |
| Working Time | Up to 17 hours |
| Main Light Power | 1.67W at 450mA |
| Lumen Output | 216 lumens |
| Brightness | 15000lux |
| LED Service Life | Up to 100,000 hours |
| Battery Charge Cycles | Over 1000 cycles |
| Weight | 578g |
| Protection Rating | IP68 Waterproof |